Projekty zielonych dachów

Projekty zielonych dachów

8 listopada 2018 0 przez admin

Projektowanie zielonych dachów jest bardzo dobrym rozwiązaniem, w przypadku, kiedy nie ma możliwości stworzenia zielonego kącika wokół budynku mieszkalnego, kiedy mieszkamy w zatłoczonym, dużym mieście, otoczeni blokami, wielkimi biurowcami i nie mamy, choć skrawka ziemi, którą można by było odpowiednio zagospodarować, w taki sposób, aby delikatnie odciąć się od szarych ulic, czy natężonego ruchu. Takim sposobem wydaje się być zagospodarowanie własnego ogródka na dachu. Jednak, aby tak się stało, należy oczywiście odpowiednio zabezpieczyć dach przed ewentualnym niszczeniem budynku, wilgocią, opadami deszczu. Po nałożeniu stosownej warstwy izolacji, warto zastanowić się nad tym, jaki dach wybieramy. Czy będzie to dach, na którym pojawi się mech, trawa oraz niższe i mniejsze roślinki ozdobne, czy przepiękny ogród z krzewami, większymi roślinami, typowo rekreacyjny.

Wybór zielonego dachu

Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od tego, ile jest w stanie wytrzymać budynek, ponieważ nałożenie na dach ziemi i posadzenie roślin, które z czasem będą się rozrastać może być zbyt ciężkie, jak na daną powierzchnię, konstrukcję dachu, zabezpieczonego według projektu tak, aby mógł wytrzymać konkretny ciężar. Tak czy inaczej, zielone dachy to alternatywa, z której korzysta wiele osób, również takich, które mają swoje ogrody, a w ramach dodatkowego elementu rekreacyjnego projektują również zielone dachy, gdzie wypoczywają, wychodząc prosto z zagospodarowanych obok sypialni czy salonów.

Estetyka zielonych dachów

Estetyczne, ładnie zagospodarowane zielone dachy, to miejsce, które pozwala na odrobinę relaksu po ciężkim dniu pracy. Dachy ekspansywne nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji po stworzeniu warunków na samym początku. Tak, więc są to dachy, które idealnie wpiszą się w zapotrzebowanie osób, jakie nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację i dbanie o mini ogródek. Wszelkie niezbędne materiały, rośliny, wykorzystywane do tworzenia zielonych dachów odnajdziecie, chociażby na stronie www, gdzie są oferowane także projekty realizowane w ramach zielonych dachów. Estetyka takich dachów jest ogromna. Wszystko jest odpowiednio zabezpieczane, a luki pomiędzy roślinnością a dróżkami, jakimi można się poruszać wypełnione są obrzeżami, który wytyczają granice i tworzą przepiękne, malownicze ogródki dachowe. Co więcej wykorzystanie małych kamyczków dekoracyjnych do stworzenia dróżek jest dodatkowym atutem projektów tego rodzaju. Takie ogródki wyglądają przepięknie, tworzą również idealne warunki bytowe dla małych zwierząt, w tym ptaków.