Czym są i do czego wykorzystuje się sznury dylatacyjne

Czym są i do czego wykorzystuje się sznury dylatacyjne

12 lipca 2022 0 przez admin

Szczeliny dylatacyjne odgrywają w budownictwie wyjątkowo ważne role. Jednak sama obecność dylatacji na nic się nie zda, jeśli nie zostanie ona właściwie wypełniona. Do tego wykorzystuje się między innymi kordy dylatacyjne. Do czego służą i jakie powinny posiadać cechy? Z czego wykonuje się sznury dylatacyjne? Wyjaśniamy!

Sznury dylatacyjne, czyli wypełnianie szczelin

Szczeliny powstają przede wszystkim w celu zapobiegnięcia pęknięciom nawierzchni, a także powstawaniu wybrzuszeń i innych zniszczeń. Powierzchnie ruszają się i zmieniają kształty wskutek oddziaływania rozmaitych sił. Potrzebują nieco przestrzeni, umożliwiającej minimalny ruch. Dzięki temu poszczególne elementy konstrukcji nie wchodzą ze sobą w katastrofalne w skutkach interakcje. Niemniej szczelina nie może być zbyt duża. Ze względów projektowych rozmiary szczelin mogą być zbyt duże, przez co konieczne jest wypełnienie. W tej roli sprawdzają się kordy dylatacyjne, lecz nie tylko.

Do wypełniania szczelin wykorzystuje się przede wszystkim masy bitumiczne. Jednak aby możliwa była aplikacja masy, trzeba przygotować szczelinę. Do tego właśnie wykorzystuje się wałki podpierające, czyli innymi słowy sznur w większej ilości. Ponadto sznury dylatacyjne stanowią uzupełnienie masy bitumicznej jako uszczelnienie właściwe.

Jakie powinny być wałki podpierające?

Dzisiaj sznury dylatacyjne wykonuje się głównie z polietylenu. To materiał bardzo elastyczny, a jednocześnie posiada szereg właściwości sprawiających, że jest dobrym izolatorem. Dzięki temu wałki dylatacyjne pełnią podwójną funkcję. Z jednej strony chronią przed zniszczeniem konstrukcji, ponieważ elastyczność pozwala im odpowiednio reagować na ruchy. Po drugie natomiast nie przepuszczają wilgoci, promieni słonecznych i innych potencjalnych zagrożeń. Tym samym mamy tu do czynienia z ochroną konstrukcji.

Takie elementy jak sznury dylatacyjne wykorzystuje się w budownictwie. Przede wszystkim chodzi tutaj o budownictwo drogowe, jednak kordy dylatacyjne znajdują zastosowanie również w budownictwie mostowym czy lotniskowym.

Jakościowe kordy dylatacyjne i ich wybór

Nie ma wątpliwości, że aby kordy dylatacyjne odpowiednio pełniły swoje funkcje, muszą być właściwie dobrane. Dlatego też polecamy współpracę jedynie ze sprawdzonymi firmami, dostarczającymi tego typu produkty. Należy podkreślić, że istotne jest również odpowiednie dobranie sznurów dylatacyjnych do projektu. Mowa tutaj zarówno o doborze parametrów wytrzymałościowych, jak i o wymiarach wałków podpierających.