Jakie wyposażenie powinny zawierać łazienki dla osób niepełnosprawnych?

Jakie wyposażenie powinny zawierać łazienki dla osób niepełnosprawnych?

17 marca 2023 0 przez admin

Łazienki dla osób niepełnosprawnych powinny być wyposażone w urządzenia ułatwiające tym osobom zachowanie samodzielności i bezpieczeństwa podczas korzystania z łazienki. Jakie sprzęty i akcesoria używane są w nich najczęściej?

Wyposażenie do łazienki dla osoby niepełnosprawnej – co jest konieczne?

W porównaniu do łazienek używanych przez osoby sprawne łazienki dla osób niepełnosprawnych posiadają specjalne i dodatkowe wyposażenie, dzięki któremu mogą one samodzielnie zadbać o swoją higienę.

W łazienkach dla osób z niepełnosprawnościami można znaleźć poniższe wyposażenie:

  • Poręcze – najczęściej wykonane z metalu, montowane na stałe albo ruchome. Zapewniają wsparcie osobom niepełnosprawnym i zmniejszają ryzyko upadków. Głównie są instalowane w pobliżu toalety, umywalki, prysznica i wanny.
  • Prysznic lub wanna – stosowane są prysznice bez progów lub z niskimi brodzikami albo wanny z drzwiczkami umożliwiającymi łatwe wejście i wyjście.
  • Obniżona umywalka – jest ona niższa niż standardowa i często szersza. Dzięki temu jest dostosowana do wymagań osób poruszających się na wózku inwalidzkim i umożliwia im samodzielne mycie rąk i twarzy.
  • Obniżona toaleta – ułatwia osobom o ograniczonej sprawności ruchowej samodzielne korzystanie z toalety.
  • Krzesło pod prysznic – umożliwia komfortowe siedzenie pod prysznicem w trakcie mycia ciała. Wykonane jest z antypoślizgowych materiałów, zmniejszając ryzyko upadków.
  • Regulowane lustro – lustro z regulacją za pomocą specjalnego uchwytu pomaga w ustawieniu jego kąta i tym samym ułatwia jego używanie.
  • Armatura dla osób niepełnosprawnych – bardzo ważnym elementem łazienki dla osób niepełnosprawnych jest też specjalna armatura. Wykorzystuje się najczęściej baterie z długimi uchwytami. Również dobrze mogą sprawdzić się baterie wyposażone w czujniki ruchu.
  • Oświetlenie z czujnikiem ruchu – dzięki niemu osoba niepełnosprawna nie musi sięgać do włącznika, ponieważ oświetlenie uruchamia się automatycznie po wykryciu jej obecności.

Czy łazienkę osoby niepełnosprawnej można przystosować samodzielnie?

Przystosowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych może być wymagającym procesem, zwłaszcza wtedy, gdy prowadzone jest w starszym budynku. Konieczne może być wtedy wykonanie złożonego remontu, który będzie obejmował demontaż drzwi i poszerzenie ich światła, zmianę położenia wyposażenia łazienkowego.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie sprawdzonej firmy, która zajmuje się remontami łazienek dla osób niepełnosprawnych. Takie usługi ma w ofercie firma Detalis – https://detalis.pro/lazienki-dla-osob-niepelnosprawnych/. Od lat projektuje ona i wykonuje na zamówienie łazienki dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i dba o to, aby były one w pełni dopasowane do ich indywidualnych wymagań.

Gdy zatem konieczne jest przystosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej, duże znaczenie ma jej odpowiednie zaplanowanie i zakupienie odpowiedniego wyposażenia. Dzięki temu osoba ta może samodzielnie, bezpiecznie i komfortowo korzystać z łazienki każdego dnia.