Dobra izolacja balkonu gwarancją trwałości

Dobra izolacja balkonu gwarancją trwałości

30 października 2018 0 przez admin

W dzisiejszych czasach osoby decydujące się na budowę nowego domu, często wybierają projekty budynków posiadających balkon. Dla jednych jest to wybór mający na celu podnieść estetykę budynku, dla innych natomiast, balkon ma mieć również wymiar praktyczny. Jednak w jednym i drugim przypadku jest jeden wspólny mianownik – balkon powinien mieć odpowiednią izolację.

Solidna izolacja balkonu

Izolacja balkonu to bardzo istotny zabieg, który w żadnym wypadku nie powinien być pomijany, ale jak pokazuje rzeczywistość, nie zawsze przykłada się do tego elementu tyle uwagi, ile powinno. Konstruowanie balkonu bez zadbania o porządną ochronę przed wilgocią może mieć opłakane skutki w niedalekim czasie, zwłaszcza w trakcie zimy. Nieprawidłowo izolowany balkon lub całkowite pominięcie tego etapu to w pierwszej kolejności krok do pogorszenia jego stanu wizualnego. Efekty są szczególnie dobrze widoczne w przypadku balkonów obłożonych płytkami ceramicznymi, nagromadzona wilgoć bowiem po zamarznięciu odrywa okładzinę od podłoża.
Odpadające płytki to pierwszy element, który obnaży, że izolacja balkonu wykonana została w niewłaściwy sposób. Druga w kolejności jest pękająca płyta betonowa, co może być katastrofalne w skutkach. Jak wiadomo, beton wchłania wodę, a ta może zamarzać w konstrukcji płyty, co prowadzi do rozsadzania struktury betonu. Wielokrotny proces zamarzania i rozmarzania powoduje kruszenie betonu i pogorszenie jego parametrów. Oprócz tego istnieje także ryzyko skorodowania zbrojenia znajdującego się wewnątrz płyty. Tak uszkodzona konstrukcja balkonu nadaje się tylko do ponownego remontu – w przeciwnym razie może dojść do katastrofy budowlanej.
Izolacja balkonu powinna być wykonana także w miejscu jego styku ze ścianą. Jeżeli krok ten zostanie pominięty, wilgoć przedostawać się będzie do wnętrza budynku, co objawia się mało estetycznymi plamami na ścianach i suficie oraz ogólnym pogorszeniem komfortu mieszkańców.

Spadek balkonu

Firma wykonująca tego typu izolacje u klientów – epdmmembrany.pl – donosi, że często pomijany jest jeszcze jeden istotny punkt decydujący o odprowadzaniu wody. Mianowicie, oprócz izolacji balkonu pamiętać trzeba też o odpowiednim spadku. Płyta balkonowa zbudowana bez jakiegokolwiek spadku będzie w efekcie zatrzymywała wodę na powierzchni i nawet dobrze wykonana izolacja balkonu nie będzie w stanie zapobiec jego uszkodzeniu. Zatem już w trakcie budowy domu należy wszystkie elementy dobrze przemyśleć i przygotować, aby w przyszłości nie było zbędnych niespodzianek.